Advert

Diyanet Hilali Gözetleyecek.

Diyanet Hilali Gözetleyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı kameri ay başlangıcına ait yapılan hesapların gözlem yoluyla teyidi amacıyla 2011-2016 yııllarında yurtiçinde ve bazı müftülüklerde, yurtdılşında bazı ataşelik ve müşavirlikler tarafından gözlemler yapılmıştır. Söz konusu gözlemler Ramazan ayının başlangıcı ve Bayram günlerinin tespiti konusunda kamuoyunun aydınlatılması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple  2014 yılında 23 il, 2016 yılında 41 ilden gelen birer personele hilal gözlem eğitimi verilmiş ve eğitim sonucunda kullanılabilir bilimsel veriler elde etti.

Diğer taraftan, 2016 yılı Mart ayında Diyanet İşeri Başkanlığınca gerçekleştirilen "Uluslararası Kameri Ay Başları ve Hicri Takvim Birliği Kongresi" neticesinde İslam ülkeleri ile kriter görüşmeleri devam etmektedir. Yapılan ve yapılacak olan hilal gözlem çalışmaları, söz konusu görüşmelerde önemli bir veri tabanı oluşturacaktır.

Bu bağlamda  vakit hesaplama hizmetleri kapsamında yürütülecek olan çalışmaları sistematik bir yapıya kavuşturmak açısından söz konusu çalışmaları 41 il müftülüğünde hilal gözlemleri yapılacak.

Önceki yıllarda yapılan gözlem çalışmalarına yönelik değerlendirmelerden hareketle 2018 yılında daha sağlıklı gözlemler yapılabilmesi için;

1. Güneşin ve ayın doğuş - batışı ile ilgili olarak, şehriniz için hazırlanan gözlem değerleri dikkatlice incelenecek, ru’yet çalışmasına kameri aybaşına göre bir veya iki gün önce (Ramazan ayı için 15 Mayısta, Şevval ayı için 13 Haziranda ve Zilhicce ayı için 11 Ağustosta) başlanacak ve hilal görülene kadar devam edilecektir.

2. İl Müftüsü’nün başkanlığında oluşturulan “Hilal Gözlem Komisyonu”’na İl Müftüsü tarafından her türlü imkânın sağlanması gerekmektedir.

3. Hilal Gözlem Komisyonu verilen tarihlerde Ramazan, Şevval ve Zilhicce hilalleri için şehrin olmazsa ilçelerden birinin en uygun yerlerinden (mümkünse yüksek dağlarda) heyetlerle ru’yet yapacak, bu konuyla ilgilenen Başkanlığımız görevlileri ile cemaatten isteyenlerin iştirakine imkân sağlanacak ve detaylı raporlar tutulacaktır.

4. Ramazan, Şevval ve Zilhicce ayı gözlem sonuçlarına ait her ayın nihai raporu ise bizzat İl Müftüsü onayı ve imzası ile gözlemlerin bitiminden itibaren en geç üç gün içinde vakithesaplama@diyanet.gov.tr mail adresine gönderilecektir.

5. Gözlem sırasında mümkünse gözlem yerinin, ekibinin ve görüldüğü takdirde hilalin resimleri çekilip yukarıdaki mail adresine gönderilecektir.

6. Hilal gözlem çalışmalarının sonuçları genel bir rapor haline getirilip yurtiçi ve yurtdışı teşkilatına gönderilecektir. Çalışmaya gerekli hassasiyet gösterildiği takdirde Başkanlığın web sayfasında da yayınlanacaktır. İsteyen Müftülüğümüz kendi web sayfasında Hilal gözlem komisyonunun çalışmaları ile ilgili sonucuna değinmeden haber yapabilecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Diyanet İşleri Başkanlığı Resmen Cumhurbaşkanlığına Bağlandı
Diyanet İşleri Başkanlığı Resmen Cumhurbaşkanlığına Bağlandı
Türkiye Diyanet Vakfı Antalya Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu hizmete girdi
Türkiye Diyanet Vakfı Antalya Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu hizmete girdi